Chirurgiczne leczenie wad zgryzu

Interdyscyplinarne leczenie wady zgryzu jest postępowaniem wieloetapowym i wymaga współpracy lekarzy specjalistów z zakresu chirurgii szczękowo - twarzowej i ortodoncji.

Krótki opis poszczególnych etapów leczenia znajdziesz poniżej.

Konsultacja chirurgiczna

Wizyta na której zostanie przeprowadzona wstępna diagnostyka i zostaną określone wskazania do korekty wady za pomocą leczenia zespołowego ortodontyczno-chirurgicznego.

Chirurg omówi z Tobą wszelkie aspekty, etapy i ryzyko leczenia oraz postara się odpowiedzieć na Twoje pytania tak żebyś mógł świadomie i bezpiecznie podjąć decyzję o swoim leczeniu.

Pamiętaj, że bez konsultacji z chirurgiem nie powinieneś podejmować decyzji o leczeniu interdyscyplinarnym!

Na tę wizytę najczęściej kieruje Cię Twój ortodonta, ale możesz się na nią udać również z własnej inicjatywy, nie będąc wcześniej na konsultacji ortodontycznej.

W takiej sytuacji my zaproponujemy doświadczonego ortodontę współpracującego z Centrum.

Niewątpliwym atutem prowadzenia całego procesu leczenia w naszym Centrum jest leczenie ortodontyczne prowadzone przez lekarza ortodontę mającego doświadczenie w leczeniu wad zgryzu wymagających operacji.

Jednocześnie ortodonta w każdym momencie leczenia może ewentualne wątpliwości skonsultować na miejscu z chirurgiem i vice-versa.

Po zakwalifikowaniu do leczenia interdyscyplinarnego zostaną wykonane badania diagnostyczne, które będą podstawą do planowania Twojego leczenia.

Podsumowaniem tej wizyty jest informacja dla lekarza ortodonty ze szczegółowymi informacjami o przygotowaniu ortodontycznym i wstępnym planie chirurgicznym. Jeżeli pojawi się konieczność dodatkowego postępowania przygotowawczego to również będzie zawarta ona w naszych zaleceniach.

Oczywiście, pacjenci leczeniu na miejscu nie muszą martwić się o komunikację ortodonta – chirurg, gdyż cały zespół znajduje się w jednym miejscu!

Przedoperacyjne leczenie ortodontyczne

Jest to kilku/kilkunastomiesięczne leczenie za pomocą aparatów stałych, mające na celu ustawienie zębów zapewniające optymalne leczenie chirurgiczne zgodne z założonym wcześniej planem.

Ten etap przeprowadza Twój ortodonta, jednak powinieneś pojawiać się na kontrolnych wizytach w Centrum co 6 miesięcy celem oceny postępów leczenia.

Jeżeli prowadzimy całe leczenie w naszym zespole wizyty kontrolne nie są konieczne.

Konsultacja i diagnostyka przedzabiegowa

Kiedy Twoje leczenie ortodontyczne jest zakończone i termin zabiegu wyznaczony, odbywa się wizyta na której zostanie przeprowadzone ponowne dokładne badanie kliniczne obejmujące pomiary i fotografie twarzy, skany łuków zębowych i tomografię komputerową twarzoczaszki. Badania te jednocześnie posłużą do wykonania szczegółowego planu operacji i wydruku szablonów operacyjnych.

Może się jednak zdarzyć, że po ich wykonaniu będzie konieczność dodatkowego postępowania ortodontycznego lub stomatologicznego co spowoduje odroczenia zabiegu i przekazanie Tobie odpowiednich zaleceń.

W przypadku osób przygotowywanych do operacji w Centrum takie ryzyko praktycznie nie istnieje dzięki doskonałej komunikacji zespołu opiekującego się danym pacjentem.

Szczegółowy plan operacji i szablony chirurgiczne

Na tym etapie zaplanowane zostają przesunięcia i zmiany w układzie kostnym z użyciem technologii 3D oraz wydrukowane szablony chirurgiczne niezbędne podczas zabiegu.

Więcej na temat planowanie przeczytasz w dziale innowacje – klinikj tutaj i przejdź do działu innowacje

Zabieg chirurgiczny

Pobyt w szpitalu w trakcie którego odbywa się zabieg w znieczuleniu ogólnym trwa od 2 do 4 dni. Przed zabiegiem dostaniesz szczegółowe informacje o przygotowaniu – będą one również dostępne dla Ciebie w zakładce dla pacjenta. Pozwoli Ci to przygotować się optymalnie do zabiegu i pobytu w szpitalu.

Kontrolne wizyty pooperacyjne i rehabilitacja

To bardzo ważny etap leczenia podczas którego chirurg kontroluje przebieg gojenia, stabilność układu kostnego a Ty otrzymujesz szczegółowe zalecania co do postępowania, ćwiczeń i diety.

Zostanie też zaplanowana i przeprowadzona rehabilitacja, której celem jest jak najszybszy powrót operowanej okolicy (czyli Twojej twarzy) do pełnej sprawności co przekłada się na Twój komfort, funkcjonowanie i samopoczucie.

Wykonywanie są również badania diagnostyczne oceniające przebieg leczenia.

Ortodontyczne leczenie pooperacyjne

Po około 6 – 8 tygodniach od zabiegu, kiedy nastąpi zrost odłamów kostnych lekarz ortodonta może rozpocząć ostatni etap jakim jest kalibracja zgryzu i ostateczne ustalenie relacji zębowych.

Na tym etapie może się okazać konieczne zaangażowanie lekarzy innych specjalności stomatologicznych lub z zakresu medycyny estetycznej tak żeby uzyskać najlepszy z możliwych efektów zarówno pod względem funkcjonalnym jak i estetycznym.

Centrum chirurgii i estetyki twarzy specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej

dr n. med. Rafał Nowak

SPECJALISTA CHIRURGII SZCZĘKOWO-TWARZOWEJ

W leczeniu interdyscyplinarnym trzeba połączyć umysł naukowca i duszę artysty. Każdy etap jest niezwykle istotny i ma wpływ na końcowy efekt leczenia. To nie jest tylko operacja i noszenie aparatu ortodontycznego, to przede wszystkim koncepcja oparta o znajomość funkcji i estetyki twarzy.

    Umów się na konsultację

    Wyślij nam dane kontaktowe, a recepcja skontaktuje się z tobą w ciągu 24h roboczych.






    Wysyłając formularz akceptujesz naszą politykę prywatności. Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych, aby spełniały wymogi europejskiego rozporządzenia RODO. Tutaj znajdziesz treść naszej nowej polityki prywatności.

    © 2018 Centrum Chirurgii i Estetyki Twarzy. Wszystkie prawa zastrzeżone.

    Realizacja: OSW Creative