Głównym problemem w leczeniu implantologicznym pacjentów jest niedostateczna jakość lub ilość kości w której mogą zostać umieszczone implanty. Wcześniejsza utrata własnych zębów, urazy, czy inne procesy chorobowe mogą spowodować znaczną utratę kości w zakresie szczęki czy żuchwy, a tym samym znacznie utrudnić leczenie implantologiczne.
Standardowe zabiegi przygotowujące podłoże kostne do leczenia implantologicznego to przede wszystkim metody zwiększające jego wymiar lub objętość poprzez wykorzystanie sterowanej regeneracji tkanek czy zastosowanie przeszczepów kostnych auto lub homogennych. Mnogość dostępnych materiałów augmentacyjnych i technik regeneracyjnych sprawia, że istnieją różne protokoły postępowania, a ich wybór zależy nie tylko od wskazań klinicznych ale także od doświadczeń i preferencji chirurga. Również techniki dystrakcji kości, czyli jej wydłużania bez przeszczepów znajdują tu zastosowanie.
Zarówno stosowanie biomateriałów jak i wybór własnej kości pacjenta ma wady i zalety i warto się zapoznać z tymi aspektami podczas konsultacji. Ograniczenia jakie ma leczenie w gabinecie stomatologicznym w naszym przypadku nie istnieje – zabiegi przeprowadzanie w sali operacyjnej są w pełni bezpieczne i umożliwiają dobranie najkorzystniejszego sposobu odbudowy kostnej w komfortowych warunkach. Odpoczynek po zabiegu pod opieką anestezjologa zapewni pacjentowi bezbolesny i szybki powrót do normalnego funkcjonowania.