Ortodoncja

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która obejmuje profilaktykę oraz leczenie wad zgryzu u dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest częścią tak zwanego leczenia interdyscyplinarnego wymagającego współpracy ortodonty z chirurgiem, protetykiem oraz periodontologiem. Piękny uśmiech to atut w życiu zawodowym i prywatnym. Skutecznie przeprowadzone leczenie ortodontyczne poprawia komfort życia. Funkcjonalny i estetyczny zgryz, poprawa wyglądu oraz samopoczucia pacjentów to nasze główne cele.

Od czego zacząć?

Przed rozpoczęcie leczenia ortodontycznego niezbędna jest konsultacja ortodontyczna. Wspólna rozmowa z lekarzem wyjaśnia wiele wątpliwości, a także pozwala podjąć odpowiednie decyzje odnośnie przyszłego leczenia.

Na pierwszorazowej wizycie oceniamy problem, z którym pacjent się zgłasza oraz wykonujemy niezbędną dokumentację medyczną jak zdjęcia rentgenowskie, fotografie twarzy i zębów oraz pobieramy wyciski w celu wykonania modeli diagnostycznych.

Po przeprowadzeniu specjalistycznych analiz zdjęć rentgenowskich i modeli diagnostycznych przedstawiamy najlepsze dostępne rozwiązania problemu i sposoby leczenia. Pacjent ma możliwość wyboru aparatu ortodontycznego, który spełni jego oczekiwania. Po akceptacji planu leczenia można rozpocząć właściwe leczenie.

Leczenie u dzieci

Wizytę pierwszorazową polecamy już w wieku 6 lat. W tym wieku leczenie ortodontyczne przeprowadzane jest najczęściej za pomocą tzw. aparatów ruchomych, które dzieci mogą same lub z pomocą opiekunów zdjąć i założyć. Co może zaniepokoić w rozwoju zgryzu u najmłodszych?

Są to:

  • asymetria w rysach twarzy
  • szkodliwe nawyki (np. obgryzanie paznokci, ołówków, długopisów, ssanie palca, smoczka)
  • wada wymowy
  • oddychanie ustami
  • dysfunkcja języka
  • przedwczesna utrata zębów mlecznych (na skutek powikłań próchnicy)
  • nadmiernie wysunięta lub cofnięta bródka
  • nieprawidłowa szerokość łuków zębowych

Leczenie u młodzieży i dorosłych

Po wymianie uzębienia mlecznego na stałe najczęściej przeprowadzamy leczenie za pomocą aparatów stałych. Rodzaj aparatu dobierany jest indywidualnie w zależności od wieku pacjenta i preferencji estetycznych.

Wbrew powszechnie panującej opinii nie ma ograniczeń wiekowych dla leczenia ortodontycznego natomiast różne wady zgryzu często wymagają innego podejścia u pacjentów rosnących a innego po zakończeniu wzrostu.

Leczenie interdyscyplinarne ortodontyczno - chirurgiczne

Leczenie ortodontyczne wymagające ścisłej współpracy ortodonty i chirurga szczękowo – twarzowego. Dotyczy pacjentów, u których zdiagnozowano tzw. szkieletową wadę zgryzu. W takich przypadkach samo leczenie ortodontyczne nie przyniesie oczekiwanych efektów, a czasami jest nawet niemożliwe. Plan leczenia powinien być ustalony wspólnie przez ortodontę i chirurga. Leczenie odbywa się etapami.

Pierwszym z nich, po zdiagnozowaniu wady szkieletowej i ustaleniu planu leczenia, jest rozpoczęcie leczenia ortodontycznego czyli założenie aparatów stałych. Gdy zęby są już uszeregowane chirurg może wykonać zabieg chirurgiczny ortognatyczny mający na celu zmianę pozycji szczęki i żuchwy względem siebie. Aparat stały nie jest zdejmowany na czas zabiegu. Gdy proces gojenia pozabiegowego jest już zakończony leczenie ortodontycznego jest kontynuowane.

Leczenie interdyscyplinarne ortodontyczno - protetyczne

Leczenie ortodontyczne ma na celu uszeregowanie zębów przed leczeniem protetycznym. Po utracie zębów dochodzi do zmian w położeniu zębów, które nadal są obecne w łuku zębowym.

Wady zgryzu mogą utrudniać, a nawet uniemożliwiać wykonanie uzupełnień protetycznych. W wielu przypadkach dopiero po ustawieniu zębów prawidłowo lub w ich poprzedniej pozycji możliwe jest wykonanie prac protetycznych jak implanty, mosty, korony czy licówki.

Jakie są etapy leczenia ortodontycznego aparatem stałym?

  • konsultacja ortodontyczna i diagnostyka
  • omówienie planu leczenia.
  • założenie aparatów stałych.
  • leczenie aparatem stałym wymaga regularnych wizyt kontrolnych co około 4-6 tygodni. W przypadku wad szkieletowych na tym etapie przeprowadzany jest zabieg chirurgiczny ortognatyczny a następnie kontynuacja leczenia ortodontycznego.
  • demontaż aparatów stałych i założenie aparatów retencyjnych

Rodzaje aparatów stałych

Do wyboru są dwa podstawowe typy aparatów stałych:

  • metalowy – zamki ortodontyczne są srebrne oraz
  • estetyczny – zamki ortodontyczne są przezroczyste

Pośród w/w aparatów rozróżniamy aparat ligaturowany oraz samoligaturujący. W aparacie ligaturowanym łuk ortodontyczny jest przytrzymywany za pomocą specjalnych gumeczek, które mogą być w kolorze aparatu lub różnokolorowe.

W aparacie samoligaturującym zamek posiada wbudowaną klapkę, które sama przytrzymuje łuk i założenie gumek nie jest już konieczne.

Co w przypadku awarii?

Przy awarii aparatu prosimy o kontakt telefoniczny i w miarę możliwości spotkamy się pomiędzy wizytami.

Czego nie mogę jeść w trakcie leczenia aparatem stałym?

W trakcie leczenia nie można nagryzać na twarde pokarmy. Działa wtedy siła zrywająca na zamki i mogą ulec odklejeniu lub zniszczeniu. Twarde pokarmy to np: jabłka, marchewki, twarde pieczywo, orzechy, kości i inne.

Warto unikać też pokarmów klejących, szczególnie słodkich. Trudno jest wtedy o dobre oczyszczanie zębów i aparatu przez co wzrasta ryzyko rozwoju próchnicy. Należy ograniczyć również słodkie i gazowane napoje.

Centrum chirurgii i estetyki twarzy lekarz dentysta Wrocław

lek. dent. Ada Kaczmarek

specjalista ortodonta

Współczesna ortodoncja ma bardzo szeroki wachlarz możliwości terapeutycznych zarówno w leczeniu dzieci jak i dorosłych. Jednak możliwość codziennej współpracy z chirurgiem przenosi praktykę ortodontyczna na zupełnie inny poziom.

    Umów się na konsultację

    Wyślij nam dane kontaktowe, a recepcja skontaktuje się z tobą w ciągu 24h roboczych.






    Wysyłając formularz akceptujesz naszą politykę prywatności. Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych, aby spełniały wymogi europejskiego rozporządzenia RODO. Tutaj znajdziesz treść naszej nowej polityki prywatności.

    © 2018 Centrum Chirurgii i Estetyki Twarzy. Wszystkie prawa zastrzeżone.

    Realizacja: OSW Creative