Profesor Łukasz Krakowczyk jest adiunktem Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Instytutu Onkologii w Gliwicach.
Decyzją Rady Naukowej Centrum Onkologii w Warszawie w czerwcu 2016 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych, a rok póżniej tytuł profesora nadzwyczajnego w zakresie medycyny.
Należy do zespołu chirurgów regionu głowy i szyi, chirurgii onkologicznej i rekonstrukcyjnej oraz zespołu transplantacji twarzy, wraz z zespołem kierowanym przez profesora Adama Maciejewskiego brał udział w pierwszej na świecie transplantacji twarzy wykonanej ze wskazań życiowych.
W 2013 r. został wyróżniony wraz z całym zespołem przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasług za szczególne osiągnięcia w medycynie.
W roku 2015 został członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Mikrochirurgii i Chirurgii Rekonstrukcyjnej.
Doświadczenie zawodowe zdobywał uczestnicząc w licznych stażach i kursach z zakresu mikrochirurgii i chirurgii rekonstrukcyjnej za granicą w najlepszych światowych ośrodkach między innymi w MD Anderson Cancer Center w Houston na Oddziale Chirurgii Plastycznej w Glasgow.
W praktyce klinicznej zajmuje się leczeniem nowotworów łagodnych i złośliwych zlokalizowanych w obrębie twarzy i szyi, znamion barwnikowych, guzów piersi.
Wykonuje zabiegi rekonstrukcyjne po urazach i operacjach onkologicznych w obrębie twarzy, które umożliwiają pacjentom powrót do normalnego funkcjonowania.
W naszym Centrum Profesor Krakowczyk zajmuje się kwalifikacją pacjentów do leczenia chirurgicznego, wykonuje zabiegi chirurgiczne a także zabiegi z zakresu dermatochirurgii i usuwania zmian skórnych.
Zakres zabiegów:
- Chirurgia guzów nowotworowych regionu głowy i szyi z jednoczasową rekonstrukcją u dzieci i dorosłych.
- Chirurgia resekcyjno – rekonstrukcyjna regionu głowy i szyi, klatki piersiowej i kończyn z przyczyn chorób onkologicznych ale również urazów.
- Rekonstrukcje tkanek miękkich i kości podniebienia po korektach rozszczepu warg, podniebienia i wyrostka zębodołowego.
- Chirurgia gruczołu piersiowego (zabiegi onkologiczne).
- Chirurgia tarczycy.
- Chirurgia nowotworów tkanek miękkich i skóry.
- Chirurgia ślinianek przyusznych (nowotwory złośliwe oraz łagodne).